Gergerlioğlu’ndan Ümit Özdağ’a: Nefret saldırılarının hesabını verebilecek misin?

gergerlioglu-bartin-yardim-300x182.jpg

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, İstanbul’da 15 yaşında bir çocuğun öldürülmesi sonrası Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın hedef göstermesi sonucu atık işçi depolarına saldırı düzenlendiğini ve birçok kişinin bıçaklandığını duyurdu.

Gergerlioğlu, Ümit Özdağ’a, “Nefret saldırılarının hesabını verebilecek misin?” diye sordu.

Nefret saldırılarının hesabını verebilecek misin?

Konuyu bilmeden söylentilerle linç mekanizmalarını harekete geçirenler dün gece onlarca atık iş depolarına saldırdı, linç etti.

Bıçaklanan bir gencin babasıyla görüştüm.Konu sanıldığı gibi değil

Nefrete hayır!

— Ömer Faruk Gergerlioğlu (@gergerliogluof)


Sosyal medya hesabı üzerinden İstanbul’un Ateşehir ilçesinde atık işçi depolarına yönelik saldırılarla ilgili açıklama yapan Gergerlioğlu, “Mülteci nefreti linç saldırılarına yol açıyor. Önceki gece İstanbul’da 15 yaşında bir çocuk öldürüldü. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ saldırının atık işçiliği yapan iki Afganlı tarafından yapıldığını belirtti ve bundan sonra Ataşehir civarındaki atık işçi depolarına saldırılar yapıldı onlarca depoya ve insanlar bıçaklandı, çok büyük mağduriyetler yaşandı. Bunlar linç saldırılarıydı ve bugün biz meseleyi ayrıntılı bir şekilde tetkik ettik, anladık” ifadelerini kullandı.

Olayın aslını anlatan Gergerlioğlu, şunları aktardı:

“iki Afganlı işçi gece depolarına giderken bir grup gaspçı tarafından önleri kesiliyor, olayın polise intikal etmesi üzerine gaspçılar kaçıyor ve bu gaspçılar arasında bulunan 15 yaşında, daha önceden anne babası boşanmış ve uyuşturucuya müptela olmuş bir çocuk kaçarken arabanın çarpması sonucu hayatını kaybediyor mesele bu fakat bundan sonra atık işçi depolarına yönelik çünkü Afganlı olduğu söylenmişti, bir saldırı linç girişimleri başlatılmış, büyük mağduriyetler yaşatılmış.”

‘UYARIYORUM’

“İstanbul Emniyeti’ni uyarıyorum” diyen Gergerlioğlu, şöyle devam etti:

“Bu akşam da bu tür saldırılar olabileceğine dair duyumlar var, atık işçileri son derece tedirginler, bıçaklanan atık işçileri var, yeni nefret saldırılarının olmaması için, yeni linçlerin olmaması için İstanbul Emniyeti’ni, İçişleri Bakanlığı’nı göreve davet ediyorum ve nefret söylemleri ile hareket eden Ümit Özdağ’ı da kınıyorum.”