Akşener: Ben cumhurbaşkanı adayı değilim, ben başbakanlığa adayım

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Ben cumhurbaşkanı adayı değilim; ben başbakanlığa adayım” dedi.

Suat Toktaş’ın sorularını yanıtlayan Akşener’in açıklamaları şöyle: “İş birliği içinde rekabet diye bir kavram tanımlarım. Ondan sonra rakip olacağız biz. Bana çeşitli sorular soruyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu’nun aday profili anlatımına katılıyorum. Ben cumhurbaşkanı adayı değilim. başbakanlığa adayım”

Cumhurbaşkanlığı makamını o seçimi almak zorundayız. Önemli olan bu. Ben kendi adıma kararımı söyledim. Bu seçimin alınması konusunda inanılmaz kararlıyım.”

Akşener, seçim sonrasında hızlı bir şekilde parlamenter sisteme geçilerek, adaletin, hukukun ve demokrasinin uygulanacağını ifade etti. Akşener, cumhurbaşkanlığı seçimini Millet İttifakı’nın kesinlikle alacağını söyledi. Akşener, “Alacağız” dedi. Akşener, Erdoğan’ın içinde bulunduğu psikolojik durumun ülkeyi uçurumdan aşağı sürüklediğini kaydetti.

Akşener, Cumhurbaşkanlığı seçimini kiminle kazanacaklar ise o adayla gideceklerini ifade etti. Belediye başkanlarının Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ise kendisinin karar verme durumu olmadığını ve oturulup konuşulmadığını kaydetti.

‘TEK ADAYLA SEÇİME GİTMELİYİZ’

Akşener canlı yayında ‘Fazla aday olursa seçim ikinci tura kalır ama yine biz alırız’ derken ‘Tek adayla seçime gitmeliyiz’ diye konuştu.

‘KİM KAZANACAKSA ONUNLA GİDECEĞİZ SEÇİME’

Akşener yaptığı kritik açıklamalar yaparken sözlerine ‘Ben Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş ismine karşı değilim. Kim kazanacaksa onunla gideceğiz seçime’ diye ekledi.

‘SEÇİLECEK KİŞİ CUMHURBAŞKANI OLACAK’

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağı yönünde iddialar olan İmamoğlu ve Yavaş ile ilgili açıklama yapan Akşener, “Ekrem Bey veya Mansur Bey şunu bilecek, Tayyip Bey’in yerine seçilmeyecekler. Seçilecek kişi cumhurbaşkanı olacak. Yani sembolik yetkileri olacak’ dedi.

‘TÜRKÜ DE KÜRDÜ DE BU SİSTEMDEN KURTULMAK İSTİYOR’

Parlamenter sisteme dönüşe vurgu yapan Akşener, Meral Akşener, HDP ittifakına yönelik olarak ise ‘bu sistemden Türkü de Kürdü de kurtulmak istiyor’ derken ‘AK Parti’nin yada HDP’nin yüksek oy aldığı ilçelerde bu sistemden çok çekiyoruz bu bir kişinin iki dudağı arasındaki sistem çok can yakmış’ şeklinde konuştu.