Ahmet Arif’in ‘Bunlar, engerekler ve çıyanlar’ mısralarına 50 bin TL tazminat

Şair Ahmet Arif’in “Diyarbekir Kalesinden Notlar ve Adiloş Bebenin Ninnisi” şiirinden alıntı yaparak paylaşım yapan Avukat İsmet Hancı, Erdoğan’ı yılana benzettiği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı’na 25 bin TL tazminat ödemeye mahkûm edildi. Şiirdeki “Bunlar, Engerekler ve çıyanlardır” ifadesinin Erdoğan’ın fotoğrafıyla paylaşılmasının hakaret olduğunu belirten İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, tazminat miktarını 50 bin TL’ye çıkardı.

Antalya’da avukatlık yapan İsmet Hancı, sosyal medya hesabı üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a farklı zaman dilimlerinde siyasi eleştirilerde bulundu. Hancı, paylaşımlarında “kaçaksaray”, “AKP faşizmi”, “Tayyip diktatörlüğü”, “Diktatör Tayyip” ifadelerini kullandı.

DW Türkçe’de Alican Uludağ’ın göre, Avukat Hancı, başka bir mesajında ise Erdoğan’ın fotoğrafına vererek, Ahmet Arif’in “Diyarbekir Kalesi’nden notlar” şiirindeki “Bunlar, engerekler ve çiyanlardır, bunlar özgürlüğümüze ve ekmeğimize ve kardeşliğimize el koyanlardır, tanı bunları tanı da büyü” mısralarını paylaştı.

Erdoğan’ın avukatları, bu paylaşımların kişilik hakkı ihlali olduğunu belirterek, Hacı’ya 100 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. İstanbul Anadolu 8. Asliye Hukuk Mahkemesi, Hancı’yı 25 bin TL tazminat ödemeye mahkûm etti. Mahkeme, Hancı’nın “Faşizm, diktatörlük” gibi ifadelerini ağır eleştiri olarak kabul etti. Tazminatın gerekçesi ise Ahmet Arif’in şiirindeki paylaşımlara dayandırıldı. Mahkeme, engerek ve çiyan denilerek Erdoğan’ın “hayvana” benzetilmesinin eleştiri olamayacağını, davacının kişilik haklarına saldırı olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları, tazminatı yetersiz bularak, kararı istinafa taşıdı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, tazminat miktarını 50 bin TL’ye çıkardı. Kararda, Ahmet Arif’in şiirindeki paylaşımla Erdoğan’ın yılana benzetildiği belirtilerek, ifade özgürlüğünün sınırsız olmadığı, başta siyasiler olmak üzere ifade özgürlüğünün kişilerin itibarına zarar verecek boyutlara ulaşmaması gerektiği savunuldu.

İsmet Hancı ise istinafın kararını Yargıtay’a taşıdı.