20 gazetecinin gözaltı süresi dört gün daha uzatıldı

gazeteciler-300x200.jpg

Diyarbakır’da, 8 Haziran’da gözaltına alınan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eş Başkanı Serdar Altan ve Jinnews müdürü Safiye Alagaş’ın da aralarında olduğu 20 gazetecinin gözaltı süresi bir kez daha uzatıldı. Bu kez gazetecilerin gözaltı süresinin dört gün daha uzatılmasına karar verildi.

Gözaltına alınan 20’si gazeteci 21 kişi halen il emniyet müdürlüğünde tutuluyor. İki defa ek gözaltı süreleri verilen gazeteciler, dün adliyeye çıkarılarak mahkeme kararıyla gözaltı süreleri dört gün daha uzatıldı.

Ek gözaltı süresiyle birlikte gazeteciler, 16 Haziran’a kadar emniyette tutulabilecek. Birçoğu tek kişilik hücrede tutulan gazetecilerin dosyalarındaki kısıtlılık kararı ise sürüyor.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dDavutoğlu: Gazetecilerin gözaltına alınmasına karşıyım​

    dMeslek örgütlerinden gözaltılara ortak tepki: Gazetecilik boğulmak isteniyor​


GÖZALTINDAKİ GAZETECİLERİN İSİMLERİ

Gözaltında tutulan 20’si gazeteci 21 kişinin isimleri şöyle:

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, JİNNEWS Müdürü Safiye Alagaş, JINNEWS editörü Gülşen Koçuk, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç, gazeteciler Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Esmer Tunç, Neşe Toprak, Zeynel Abidin Bulut, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Şahin, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Remziye Temel, Mehmet Yalçın, Abdurrahman Öncü, Lezgin Akdeniz, Kadir Bayram ve Feynaz Koçuk.